Web Content Viewer
ActionsСъдействие в случай на намалена подвижност при пътуване в Съюза и извън него
Всяка държава-членка на Европейския съюз следва да определи национален орган отговорен за прилагането на Регламент (ЕО) № 1107/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 5 юли 2006 относно правата на хората с увреждания и хората с намалена подвижност при пътуване с въздушен транспорт на територията на съответната страна-членка. Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация" е определена като Национален орган по прилагане (НОП) на Регламент 1107/2006 за територията на Република България.
Пълен списък на националните органи на страните-членки за прилагане на Регламента
+ Права на хората със специални потребности при пътуване със самолет
Регламент (ЕО) № 1107/2006 определя следните права на хората с увреждания и на хората с намалена подвижност.
Равни права за пътуване по въздух на хората с намалена подвижност
Въздушен превозвач или негов агент или туроператор не могат да отказват, въз основа на увреждане или намалена подвижност на пътника, да направят резервация или да откажат достъп до борда на въздухоплавателното средство за полети заминаващи от летище на Европейския съюз (ЕС). Изключения могат да бъдат направени само от съображения за сигурност разрешени от закона. Целта на тази разпоредба е да се предотвратят случаите на преднамерени и непреднамерени прояви на дискриминация.
Оказване на безплатна помощ на всички летища на територията на Европейския съюз
Летищата следва да предоставят помощ на хората с намалена подвижност съобразно техните специфични потребности. Пътникът следва да информира въздушния превозвач или туроператора за необходимостта от оказване на помощ най-малко 48 часа преди обявеното време за заминаване. Управителният орган на летището е отговорен за осигуряването на съответната помощ в рамките на летището. Помощта следва да бъде осигурена не само на терминалите, но и извън тях т.е. на паркинга и на спирките на обществения транспорт в рамките на територията на терминалите.
Помощ на борда
Въздушните превозвачи следва да предоставят безплатно точния вид помощ за полети заминаващи от летища на територията на Европейския съюз, като превоз на инвалидни колички или кучета водачи.
Лица, за които се отнася помощта
Помощта се предоставя безплатно за пътници:
- чиято подвижност е намалена поради физическо или умствено увреждане;
- които имат намалено зрение или слух;
- които имат временно намалена подвижност;
- които са възрастни; или
- които по някаква друга причина имат необходимост от предоставяне на помощ.
Правилата се прилагат:
- за всички полети (редовни, чартърни, нискотарифни) заминаващи от или транзитни през летище на територията на Европейския съюз.
-за всички полети (редовни, чартърни, нискотарифни) заминаващи от летище извън Европейския съюз и пристигащи на летище на територията на Европейския съюз, когато полетът се изпълнява от въздушен превозвач на Европейската общност.
Правилата не се прилагат:
За полети заминаващи от летище извън територията на Европейския съюз и пристигащи в страна извън Европейския съюз, изпълнявани от въздушни превозвачи, които не са от европейския съюз. В тези случаи се прилагат и важат мерките за безопасност разписани в националното законодателство и съобразно законодателството въз основа на което е сключен договора за превоз.
Полезни съвети
- Максималният брой на пътниците с намалена подвижност, които могат да бъдат качени на един и същ полет съгласно изискванията на правилата за безопасност зависи от различни фактори, като тип на въздухоплавателното средство и неговата конфигурация, вида и нивото на ограничена мобилност на пътниците с намалена подвижност, които са заявили качване на борда, както и от броя на нормално придвижващите се лица. Препоръчително е да бъде поискано оказване на помощ още при закупуването на билета.
- Необходимо е лицата, които следва да получат помощ, да предоставят точна информация на въздушния превозвач относно техните нужди, за да може да им бъде оказана съответната помощ.
- Лицата, които следва да получат помощ, трябва да се уверят, че кода идентифициращ типа помощ изписан на пътния документ действително отговаря на заявеното от тях.
- Не е възможно качването на инвалидната количка вътре в салона, необходимо е тя да бъде качена в багажното отделение на самолета.
Има ограничения и по отношение на инвалидните колички захранвани от батерии. Количките, които могат да бъдат допуснати за превоз в багажното отделение следва да са оборудвани с батерии, които не са течни, батериите следва да са прикрепени стабилно към количката и трябва да са изключени и обезопасени от контакт. Ако оборудването е от такъв тип и лицата желаят да пътуват с него, е необходимо да се свържат с въздушния превозвач, преди да направят резервация, за да получат необходимото разрешение.
Право на помощ на летища
Управителният борд на летището трябва да предоставя необходимата помощ на пътниците с намалена подвижност безплатно, с цел:
- да се информират за тяхното пристигане на летището;
- ползване обозначените точки вътре и извън терминала;
- придвижване от обозначената точка до гишето за регистрация (check-in);
- да направят регистрацията си и да регистрират багажа си;
- да се придвижат от гишето за регистрация (чекиране) до въздухоплавателното средство, след преминаване през имиграционите, митническите процедури и процедурите по сигурността;
- да се качат на борда на въздухоплавателното средство с помощта на лифтове, инвалидни колички или друга помощ, ако е необходимо;
- да се придвижат от вратата на въздухоплавателното средство до своите места и обратно;
- да качат ръчния си багаж на борда и да го получат, като инвалидни колички или друго оборудване;
- да се придвижат от въздухоплавателното средство до залата за получаване на багаж и да го получат след като преминат имиграционните и митнически процедури;
- да се придвижат от залата за получаване на багаж до обозначено място;
- да стигнат до свързващия полет при транзит, след оказана помощ и на земя и във въздуха, вътре и между терминалите, при необходимост и в зависимост от нуждите им;
- да се придвижат и използват тоалетната, ако е необходимо;
- да получат помощ на летището, след подадена молба, посредством асистент за оказване на помощ при качване и слизане от въздухоплавателното средство;
- да получат, след предварително уведомление 48 ч. преди полета, помощ за наземно обслужване за всички устройства необходими за придвижване на пътника;
- да получат помощ за наземно обслужване за одобрените кучета-водачи, когато се налага;
- да могат да получат достъп до информацията за полетите.
Съгласно Регламент (ЕО) № 1107/2006 туроператорите и туристическите агенти са задължени да изпращат съобщения за обезпечаване на помощ за тези лица до ръководните органи на съответните летища.
Националният орган за Република България, отговорен за контрола по изпълнението на изискванията на Регламент (ЕО) № 1107/2006 главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация" разполага със следната информация за определените от летищните оператори органи и лица за контакт:
Летище София
Отдел "Индивидуални пътнически асистенти"
Началник отдел - TBC
Тел: 00359 2 937 3630
Fax: 00359 2 937 2010
Е-mail: prm.assist@sofia-airport.bg
Летище Варна
Отдел "Обслужване на пътници и ВС"
Началник отдел - Орлин Банков
Тел: 00359 52 573 413
Fax: 00359 52 500 360
Е-mail: orlin.bankov@varna-airport.bg
Летище Бургас
Дирекция "Наземно обслужване"
Оперативен Директор - Петър Василев
Тел: 00359 56 870 205
Fax: 00359 56 870 203
Е-mail: ghdirector@bourgas-airport.bg
Летище Пловдив
Служба"Пътнически превози"
Старши специалист - Анна Енкова
Тел: 00359 52 573 413
Fax: 00359 52 500 360
Е-mail: checkin@plovdivairport.com
При нужда от оказване на помощ на летището
За да бъде гарантирано оказване на съответната помощ е важно пътуващият да уведоми въздушния превозвач или туроператора навреме, препоръчително е да бъде, когато се прави резервацията, но в краен случай може и да бъде не по-късно от 48 часа преди началото на полета.
Пътниците не плащат такси за оказване на помощ, тези разходи се разделят между въздушните превозвачи пропорционално въз основа на броя на техните пътници.
Въздушният превозвач не оказва помощ лично на пътника при хранене и прием на медикаменти по време на полета. В случай, че лицата имат нужда от такава помощ, въздушния превозвач може да изиска от придружител, който да бъде с лицето по време на полета.
Форми за оказване на помощ от страна на въздушния превозвач
Въздушен превозвач, негов агент или туроператор не могат да откажат да приемат резервация или качване на борда на пътниците с намалена подвижност, при положение че те имат валиден билет или резервация.
Превозвачът, при когото е направена резервацията и към когото е заявена необходимостта от осигуряване на помощ следва да изпрати информацията възможно най-бързо към въздушния превозвач, който следва да изпълни полета (опериращия превозвач).
Отказ за резервация и качване на борда
Отказ за резервация и качване на борда могат да бъдат направени единствено поради:
- причини касаещи безопасността на полета;
- размерът на въздухоплавателното средство (ВС) или неговите врати правят физически невъзможно качването и превозът на пътниците с намалена подвижност. Тези ограничения са въведени от гледна точка приоритета за безопасността на полета, както за хората с намалена подвижност така и за останалите пътници, когато възникването на извънредна ситуация може да доведе до евакуация от въздухоплавателното средство.
В случай на отказ, въздушния превозвач, негов агент или туроператор трябва:
- да информира незабавно пътника относно причините за отказ и при поискване да предостави тези причини в писмен вид в рамките на 5 работни дни;
- да предложи алтернативен полет или да върне сумата за закупения билет.
Въздушните превозвачи, техните агенти или туроператори трябва да предоставят необходимата информация за полета във формат достъпен на хората с увреждания или хората с ограничена подвижност, както и приложимите норми за безопасност и съществуващите ограничения.
Необходимост от придружител при полет
Въздушните превозвачи могат да изискат пътникът с намалена подвижност (PRM) да бъде придружен от придружител, който може да му предостави необходимата помощ, когато те не са в състояние сами да изпълнят следното:
- дишане, пътникът не е в състояние да си сложи кислородна маска;
- хранене, пътникът следва да е в състояние да се храни сам. В случай на проблеми със зрението, кабинния екипаж може да помогне за отваряне на храната и да опише съдържанието на сервираната храна.
- ставане, пътникът трябва да може да се придвижи от пътническото си място до инвалидната количка на борда;
- общуване, пътникът трябва да е в състояние да общува с кабинния екипаж и да разбира техните съвети/инструкции;
- ползването на тоалетните, пътникът трябва да може, без помощ да ползва тоалетните. Кабинният екипаж следва да осигури помощ само при придвижване в салона чрез инвалидната количка;
- прием на лекарства, пътникът трябва да може сам да взима своите медикаменти и препарати.
Заявяване на услуга за оказване на помощ
За да бъде оказана помощ, пътникът следва да подаде молба за оказване на такава помощ към въздушния превозвач, негов агент или туроперетор с когото е направена резервацията за полета, като тя следва да бъде подадена най-малко 48 часа преди началото на полета.
Въздушният превозвач получил молбата за оказване на помощ трябва да резервира услугата най-малко 36 часа преди началото на полета, като предоставя тази информация на управителните тела на летищата на заминаване, пристигане и транзит.
Пътникът има право да бъде информиран предварително за въздушния превозвач, който ще изпълни полета (опериращ въздушен превозвач), когато той е различен от въздушния превозвач с когото е направена резервацията (договарящия въздушен превозвач). Превозвачът приел резервацията и молбата за оказване на помощ (договарящия въздушен превозвач) трябва да предостави тази информация възможно най-бързо на въздушния превозвач, който ще изпълни полета (опериращ въздушен превозвач), ако е различен.
Международна Идентификационна Абревиатура за услугите за оказване на помощ
BLND - Слепи и пътници с намалено зрение
WCHR - Пътници с невъзможност да ходят на дълги разстояния, но с възможност да слиза и качва стъпала и да се движи самостоятелно
WCHS - Пътници с невъзможност да ходят на дълги разстояния, да качват и слизат по стълби, но имат възможност да се обслужват самостоятелно на борда на въздухоплавателното средство.
WCHC - Пътници, които са напълно неподвижни, които не могат да се обслужат самостоятелно на борда и които изискват пълно оказване на помощ.
DEAF - Пътници с намален слух
DPNA - Пътници с психически и поведенчески увреждания Passengers with mental or behavioral disability
Отказан превоз
Съгласно Регламент (ЕО) № 1107/2006 въздушните превозвачи или техните агенти не трябва да отказват на пътници поради признак увреждане или намалена подвижност:
- да приемат резервация за полет, заминаващ от или пристигащ на летище в Страна-членка; или
- да качат пътник с увреждане или пътник с намалена подвижност на такова летище, при условие, че въпросното лице има валиден билет и резервация.
Регламентът обаче позволява някои изключения. Въздушният превозвач, неговият агент или туроператорът може да откаже да приеме резервация или да разреши качване на борда на лице с увреждане или лице с намалена подвижност при следните обстоятелства:
- при спазване на определени изисквания за безопасност, съгласно закона; или
- ако размерът на въздухоплавателното средство или неговите врати правят качването или превозването на лицето с увреждане или лицето с намалена подвижност невъзможно.
В тези случаи въздушният превозвач, неговият агент или туроператор незабавно да информира лицето с увреждане или лицето с намалена подвижност за конкретната причина на отказа.
При поискване въздушният превозвач, агентът или туроператор да изпрати в писмен вид на пътника причините за отказ в рамките на 5 работни дни след поискване.
Важно е също да се отбележи, че въздушният превозвач, неговият агент или туроператор може да изиска лицето с увреждане или лицето с намалена подвижност да бъде придружено от друго лице, което да е в състояние да окаже необходимата помощ.
Въздушните превозвачи и туроператорите трябва също да осигурят по достъпен начин и формат правилата за безопасност относно превозването на лица с увреждания или лица с намалена подвижност, както и ограниченията за тяхното превозване или превозването на оборудване за придвижване, поради размера на въздухоплавателното средство.
В случай на отказ да бъде приета резервация от лице с увреждане или лице с намалена подвижност, въздушният превозвач, неговият агент или туроператор да положи разумни усилия да предложи на пътника приемлива алтернатива.
На лице с увреждане или лице с намалена подвижност, на което е отказано да се качи на въздухоплавателното средство поради признак увреждане или намалена подвижност, както и на лицето, което го придружава, с цел да се удовлетворят изискванията на въздушния превозвач, да бъде избрано едно от следните предложения:
- или пълно възстановяване на платената сума за частите от билета, които не са използвани, в рамките на 7 дни;
- или пренасочване, при сравними транспортни условия, до крайната дестинация на пътника при първа възможност;
- или пренасочване, при сравними транспортни условия, до крайната дестинация на пътника на по-късна, удобна за пътника дата, при условие, че има свободни места.
Подаване на жалба
В случай, че пътник с намалена подвижност или с увреждания счете, че правата му са нарушени то той има право да подаде жалба към управителния борд на летището или към въздушния превозвач, в зависимост от случая.
Ако предоставения отговор не е удовлетворителен за пътника то той може да изпрати своята жалба към съответния национален орган по прилагане на Регламент (ЕО) № 1107/2006 в съответната държава членка, където е настъпило събитието.
При подаване на жалбата към българската администрация, лицата попълва "Формуляр за оплакване относно правата на хората с увреждания и хората с намалена подвижност" . Когато е възможно се прилагат и копия от кореспонденцията с въздушния превозвач или летището, а също така и всяка друга информация, имаща отношение към случая.
Информация за летищата на територията на Република България
Подаване на жалба:
e-mail: caa@caa.bg
или
Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация", Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията, гр. София, 1000, ул."Дякон Игнатий"
факс: +359 2 980 5337
Оплакванията могат да бъдат изпратени в писмен вид, на брайлова азбука или аудио запис.
Обезщетение за загубено илиповредено оборудване и загубени или повредени помощни устройства
При загуба или повреда на оборудване или помощни устройства за придвижване, по време на манипулацията с тях на летището или транспортиране на борда на въздухоплавателното средство пътникът, на когото принадлежи оборудването, ще бъде обезщетен от летищния оператор или отговорния въздушен превозвач съгласно международното, общностното или националното законодателство.
За целите на Регламент (ЕО) № 1107/2006 инвалидните колички и помощни устройства се третират като багаж. На това основание обезщетенията за загуба или повреда на тези устройства са тези, посочени в Конвенцията от Монреал. Съгласно Конвенцията от Монреал обезщетението за загубен или повреден личен багаж (който включва оборудване за придвижване) се изчислява на базата на теглото на вещта (-те) , а не на базата на тяхната стойност.
В случай на повреда или загуба летищният оператор е длъжен да осигури временен заместител на оборудването, който може да не е точно от същия тип.
+ Права на хората със специални потребности при пътуване с влак
Лицата с увреждания или с намалена подвижност, имат право на помощ.
Транспортно обслужване на лица с ограничена подвижност се извършва чрез гаровите служби на Българския червен кръст в железопътните гари София, Пловдив, Стара Загора, Бургас и Варна, както и чрез гишетата "Информация" в железопътните гари Плевен, Червен бряг, Горна Оряховица, Ямбол и Шумен.
Гара София - 02 932 30 50; 02 931 21 10; 0882 40 24 11; 0884 65 69 87;
Гара Пловдив – 0886 222 787;
Гара Стара Загора – 042 62 00 86; 0886 07 90 60;
Гара Бургас – 056 84 57 17; 0892 22 91 64;
Гара Варна – 052 650 112; 0885 22 54 14.
В тези гари или на посочените на интернет сайта на "ХОЛДИНГ БДЖ" ЕАД телефони се приемат заявки за организиране на превоза.
Сроковете за подаване на заявката са следните:
- За извършване на превозната услуга в страната – минимум 24 часа преди пътуването;
- За извършване на превозната услуга в чужбина или при необходимост от ползване на комбиниран транспорт "влак – автомобил"- минимум 48 часа преди пътуването.
Лица с ограничена подвижност могат да пътуват на територията на страната в определени влакове, в които са включени специализирани вагони с обособени места за лица, придвижващи се с инвалидни колички и техните придружители. Във вагоните има изградени санитарни възли, отговарящи на международните стандарти.
Тази категория пътници могат безпроблемно да ползват и дизеловите и електрическите мотриси "Дезиро", които се движат по различни маршрути в страната. Всяка мотриса е оборудвана с подвижна сгъваема платформа за обслужване на лица с намалена подвижност. При пътуване с тези влакове не е необходима предварителна заявка. Обслужването на лицата с намалена подвижност при качване и слизане от влака се извършва от превозния персонал.
Подаване на жалби
Жалби се подават до железопътния превозвач, извършващ превоза.
За Република България това е „БДЖ – Пътнически превози“ ЕООД
гр. София 1080, ул.„Иван Вазов” № 3
Жалби се подават и до гишето за продажба на билети, или централния отдел за обслужване на клиенти на железопътния превозвач.
Жалбата може да се подаде и до друг железопътен превозвач, участващ в предоставената транспортна услуга. Подателят на жалбата следва да получи отговор в рамките на един месец, в усложнени случаи пътникът бива информиран до коя дата в рамките на период от три месеца от датата на подаване на жалбата ще получи отговор. Ако полученият отговор не го удовлетворява, пътникът има право да подаде жалба до националния орган на държава-членка на Европейския съюз, отговарящ за прилагането на Регламент 1371/2007 за правата на пътниците, ползващи железопътен транспорт.
Националният орган по прилагане на правата на пътниците, ползващи железопътен транспорт, за Република България е:
Изпълнителна агенция „Железопътна администрация” - гр. София 1000, ул. „Гурко” № 5
+ Права на хората със специални потребности при пътуване с кораб
Право на превоз
Не може да бъде отказано резервиране и/или закупуване билет и качване на борда на кораб под предлог, че лицето е с увреждане или намалена подвижност. Не е допустимо на подобно основание да се предлага резервация или билет с надценка.
Отказ на превоз на лица с увреждания и лица с намалена подвижност
Условията, при които може да бъде отказана резервация, билет или качване на борда на кораб, са:
- с цел спазване на приложимите изисквания за безопасност, установени от международното право, правото на Съюза или националното право, или с цел спазване на изискванията за безопасност, установени от компетентните органи, като в този случай следва да бъдат посочени приложимите изисквания за безопасност;
- ако поради конструкцията на пътническия кораб или пристанищната инфраструктура и оборудването, включително пристанищните терминали, качването, слизането или превозът не могат да бъдат осъществени безопасно или не са практически осъществими.
В случаите, когато на горните основания бъде отказано приемане на резервация или закупуване на билет, превозвачът, туристическият агент или туроператорът трябва да положи всички разумни усилия да предложи алтернатива за превоз с пътническа услуга или круиз, осигурявани от превозвача.
Превозвачът, с цел спазване на изискванията за безопасност, или поради конструкцията на пътническия кораб, или пристанищната инфраструктура и оборудването, включително пристанищните терминали, качването, слизането или превозът не могат да бъдат осъществени безопасно, може да поиска лицето, на което следва да се окаже помощ, да е придружено от лице, което е в състояние да окаже необходимата помощ. По отношение на пътническите услуги, придружаващото лице се превозва безплатно.
При отказ от приемане на резервация, издаване на билет или се изисква придружаващо лице, превозвачът, туристическият агент или туроператорът следва да уведоми и да посочи конкретните причини за това. По желание причините за отказа могат да бъдат предоставени в писмена форма в срок от 5 работни дни.
В случай на резервация или билет и когато е уведомен превозвачът по време на резервацията или на предварителното закупуване на билета за специфичните потребности от настаняване, място за сядане, необходимо обслужване или за нуждата си от съпътстващо медицинско оборудване, при условие че тази нужда е известна по това време, и е получен отказ за качване на борда на кораба, включително и на придружаващото лице, на лицето следва да бъде предоставен избор между следните възможности:
- в срок от седем дни - възстановяване в брой на пълната стойност на билета на цената, на която е закупен, за неосъществената част или части от пътуването и за вече осъществената част или части, ако пътуването е вече безсмислено от гледна точка на първоначалния план за пътуването, чрез електронен банков превод, банково нареждане или банков чек и, където е приложимо, връщането до първоначалната точка на тръгване при първа възможност. Това се прилага дори тогава, когато пътуването е част от пакет;
- пренасочване при първа възможност до крайното местоназначение, посочено в договора за превоз, без надценка и при съпоставими условия;
- пренасочване, при съпоставими условия, до крайното местоназначение, посочено в договора за превоз, на по-късна, удобна за лицето дата, в зависимост от наличието на билети.
Когато при обслужване на населено място, град или регион от няколко пристанища превозвачът предложи пътуване до пристанище като алтернатива на това, за което е направена резервацията, превозвачът поема разходите за прехвърлянето от алтернативното пристанище до пристанището, за което е направена резервацията, или до друго близко местоназначение, договорено с лицето.
Правото на избор на двупосочно пътуване или пренасочване зависи от спазването на всички изисквания за безопасност.
Право на помощ в пристанищата и на борда на корабите
Лицата с увреждания и/или лицата с намалена подвижност, имат право на безплатна помощ в пристанище, при качване, слизане и на борда на кораба, с който пътуват.
Условия за получаване на помощ
По време на резервацията или по време на предварителното закупуване на билета, лицата трябва да уведомят превозвача за специфичните си потребности от настаняване, място за сядане, необходимо обслужване или за нуждата си от съпътстващо медицинско оборудване.
Получаването на уведомлението за нужда от помощ трябва да бъде потвърдено.
Лицата трябва да уведомят превозвача или оператора на пристанищния терминал, от който отпътува кораба, най-малко 48 часа предварително, освен ако предварително не сте договорили по-кратък срок.
Лицата трябва да поискат информация от превозвача или оператора на терминала за мястото, където трябва да се явят, съобщят за пристигането си и да поискат помощ. Мястото за хора с увреждания или намалена подвижност за получаване на помощ е ясно означено и в него се предоставя в достъпна форма основна информация за пристанищния терминал и оказваната помощ.
Лицата трябва да се явят на указаното място в уговореното време или не по-късно от 60 минути преди обявеното време за качване на борда, освен ако не са договорили по-кратък срок. В случай, че не е посочено време на качване, те трябва да се явяте на указаното място не по-късно от 60 минути преди обявеното време на заминаване, освен ако не са договорили по-кратък срок.
В случаите, в които лицата се придружават от обучено куче-придружител, това куче се настанява заедно тях, при условие че са уведомили предварително превозвачът, туристическият агент или туроператора съгласно приложимите национални разпоредби относно превоза на признати кучета придружители на борда на пътнически кораби, ако съществуват такива.
Дори и да са пропуснали да направите предварително уведомление за нуждата си от помощ, следва да бъде направено всичко възможно такава да бъде предоставена от превозвача или оператора на терминала.
Получаване на помощ в пристанищата
Лицата с намалена подвижност и тези, които са в неравностойно положение имат право на помощ за:
- съобщаване за своето пристигане;
- да се придвижиат от определената точка на пристигане до гишето за регистриране, ако има такова, или до кораба;
- да се представят за регистриране и да регистрират багажа си, ако е необходимо;
- да се придвижат от гишето за регистриране, ако има такова, до кораба, през местата за емиграционни проверки и проверки за сигурност;
- да се качат на кораба с помощта на подемни устройства, инвалидни колички или друга необходима помощ, в зависимост от случая;
- да се придвижат от входа на кораба до своите места/зони;
- да съхраняват и да получат обратно багажа си на борда на кораба;
- да се придвижиат от своето място до изхода на кораба;
- да слязат от кораба с помощта на подемни устройства, инвалидни колички или друга необходима помощ, в зависимост от случая;
- да получат багажа си, ако е необходимо, и да преминат през местата за имиграционни и митнически проверки;
- да се придвижат от залата за багаж или мястото за слизане до определена точка на излизане;
- при необходимост, да се придвижат до тоалетните, ако има такива;
- когато имат придружител да получат разрешение за предоставяне на необходимата помощ в пристанището и при качване и слизане, ако това е поискано;
- да получат обслужване на цялото необходимо оборудване за придвижване, в това число електрически инвалидни колички;
- да им бъде предоставена временна замяна на повредено или загубено оборудване за придвижване с оборудване, което представлява подходяща алтернатива;
- да получат наземно обслужване на признати кучета придружители, когато е приложимо;
- да получат в достъпна форма на информацията, необходима за качване и слизане.
Получаване на помощ на борда на кораба
На борда на кораба лицата имат право на помощ за:
- превоз на признати кучета придружители на борда на кораба, при спазване на националните разпоредби;
- превоз на медицинско оборудване и на оборудване за придвижване, включително електрически инвалидни колички;
- получаване на основна информация за маршрута в достъпна форма;
- при поискване, следва да се положат всички разумни усилия за осигуряване на места за сядане, които съответстват на потребностите им, при спазване на изискванията за безопасност и в зависимост от наличието на такива места;
- при необходимост, помощ при придвижване до тоалетни, ако има такива;
- в случаите, когато получават помощ от придружител, превозвачът следва да положи всички разумни усилия да даде на това лице място или каюта в съседство с тази на лицето, което се нуждае от помощ.
Право на обезщетение при повреда на оборудване за придвижване или друго специално оборудване
Лицата, на които следва да бъде оказвана помощ имат право на обезщетение от страна на превозвача и операторите на терминали при загуба или повреда на оборудване за придвижване или друго специално оборудване, ако инцидентът, причинил щетите, е настъпил по вина на превозвача, включително поради небрежност. Стойността на обезщетението се равнява на стойността на замяната на съответното оборудване или, когато е приложимо, на разходите за ремонта му.
Лицата имат право бързо да получат подходящо заместващо оборудване.
Подаване на жалби
В случай на нарушаване на правата на пътуващите при пътуване с кораб е препоръчително да отнесат жалбата си първо и предимно към превозвача.
Лицата трябва да подадат жалба в рамките на два месеца от датата на извършване на услугата или от датата, на която услугата е трябвало да бъде извършена. В рамките на един месец от получаване на жалбата превозвачът или операторът на терминал трябва да уведоми лицето, подало жалбата дали тя е основателна, дали е отхвърлена или все още е в процес на разглеждане. Срокът за предоставяне на окончателен отговор не надвишава два месеца от получаването на жалбата.
В случай, че лицата не получат удовлетворяващо ги решение от страна на превозвача, то тогава могат да препратят същата на вниманието на съответния компетентен Национален орган по прилагане.
Жалбите следва да се изпращат до този орган, на чиято територия е възникнал случаят.
Всяка държава членка определя орган, отговарящ за прилагането на Регламент (ЕС) № 1177/2010 по отношение на пътнически услуги и круизи от пристанища, намиращи се на нейна територия, и по отношение на пътнически услуги от трета държава до тези пристанища.
При подаването на жалба към нея се предоставя и цялата съпътстваща информация отнасяща се до конкретния случай, като кореспонденция с конкретния превозвач, e-mail - и други документи.
Жалбата може да бъде подадена в свободен текст.
Жалба към Изпълнителна агенция „Морска администрация”, която се явява Национален орган по прилагане на Регламент (ЕС) № 1177/2010 на територията на Република България:
На място в приемната на Изпълнителна агенция „Морска администрация”
на e-mail: bma@marad.bg;
(при спазване на актуалните Указания за приемане и издаване на електронни документи, подписани с универсален електронен подпис в Изпълнителна агенция „Морска администрация")
по пощата на следния адрес: изпълнителна агенция „Морска администрация”, Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията, София 1000, ул."Дякон Игнатий" № 9
+ Права на хората със специални потребности при пътуване с автобус
Право на превоз
Когато пътуващият е с увреждания или с ограничена подвижност и пътувате по редовна автобусна линия, когато точката на качване или слизане се намира на територията на държава-членка на Европейския съюз, пътуващият има следните права:
- Недискриминационно отношение: Превозвачите не могат да откажат резервация, издаване на билет и качване на основание увреждане или намалена подвижност, освен в случаите, когато поради конструкцията на превозното средство или на инфраструктурата се оказва физически невъзможно качване, слизане или превоз, с цел безопасност и защита на здравето. При отказ пътуващите имат право да бъдат уведомени незабавно за причините и при искане от тяхна страна на обяснение да им бъде отговорено в писмен вид в рамките на пет работни дни от искането.
- Резервации и билети без надценка.
- Обезщетение, от страна на превозвачите и управителите/ собствениците на автогари, при загуба или повреда на инвалидни колички, друго оборудване за подпомагане на двигателната способност или помощни средства, което се равнява на стойността на замяната или ремонта на
загубеното или повредено оборудване или помощни средства.
Тези права важат и при случайни автобусни превози, когато началната точка на качване или крайната точка на слизане на пътника се
намира на територията на държава-членка на Европейския съюз.
При пътуване с дължина на маршрута 250 км или повече пътуващият има още право на:
1. Безплатна помощ в автогарите, осигурена от превозвачите и управителите/собствениците на автогари:
- ясно обозначен пункт на територията на автогарата или извън нея, където пътуващите да съобщят за пристигането си, да получат в достъпна форма информация за автогарата и предоставяната помощ, както и да поискат такава помощ;
- възможност за придвижване от определения пункт до гишето за информация/регистрация/продажба на билети, чакалнята и зоната за качване;
- да се качат на превозното средство с помощта на подемни устройства, инвалидни колички или друга необходима помощ, в зависимост от случая;
- да натоварят багажа си;
- да получат багажа си;
- да слязат от превозното средство;
- да вземат признато куче водач в автобуса;
- да се придвижат до своето място.
2. Безплатна помощ на борда на превозното средство, осигурена от превозвача:
- да получат важна информация за пътуването в достъпна за тях форма при поискване;
- да се качат/слязат от превозното средство по време на паузи при пътуването, ако на борда има персонал, различен от водача.
Превозвачите и управителите/собствениците на автогари следва да предоставят тази помощ, в случай че:
- има постъпило уведомление за нуждите от такава помощ на пътуващия най-малко 36 часа преди необходимостта от нейното предоставяне;
- се явят на определения пункт по времето, указано предварително от превозвача, което е не повече от 60 минути преди оповестеното време на заминаване, освен ако няма друг по-кратък договорен срок или при неопределено предварително време – не по-късно от 30 минути преди оповестеното време на заминаване.
Отказ от предоставяне на помощ
В случай че превозвачът откаже резервация или издаване на превозен документ поради конструкцията на автобуса или на инфраструктурата, които правят невъзможно качване, слизане или превоз, заради съображения за сигурност или с оглед законовите изисквания за здраве и безопасност:
- превозвачът е длъжен да информира относно всякакъв приемлив алтернативен превоз, осигуряван от него;
- при поискване от страна на пътуващия да бъде придружен от друго лице, което да му окаже необходимата помощ, така че причините за отказ да престанат да се прилагат, като придружаващото лице има право на безплатен превоз и по възможност място за сядане до лицето, което придружава.
В случай че бъде отказано качване на основание увреждане или намалена подвижност, въпреки че пътуващият има резервация или издаден превозен документ и е спазил изискванията за уведомление за оказване на необходимата помощ най-малко 36 часа предварително, трябва да се предложи избор между:
- право на възстановяване на цената на билета и когато това е приложимо, безплатен превоз за връщане до началната точка на отпътуване при първа възможност, както е отбелязано в договора за превоз, и
- в случаите, когато не е осъществимо продължаване на пътуването или пренасочване с разумни алтернативни транспортни услуги към крайната точка на пътуването, както е отбелязано в договора за превоз.
Липсата на уведомлението от 36 часа предварително не засяга правото на възстановяване на заплатената за билета сума.
Право на обезщетение за изгубено или повредено оборудване за подпомагане на двигателната способност
В случай че оборудване за подпомагане на двигателната способност (инвалидна количка или друго помощно средство) бъде изгубено или повредено поради вина на превозвача или управителя на автогарата, трябва да бъде предоставено обезщетение, което да се равнява на стойността на замяната или ремонта на съответното оборудване.
Когато е необходимо, се полагат всякакви усилия за осигуряване на временно оборудване, заместващо изгубеното или повреденото.
Подаване на жалби
Пътниците могат да подадат жалба до превозвача или управителя/собственика на автогарата в срок до три месеца от датата на извършване на редовния превоз или от датата, на която е трябвало да бъде извършен редовен превоз по автобусна линия. В срок от един месец от получаване на жалбата пътуващият следва да бъде уведомен дали жалбата е основателна, дали е отхвърлена или все още е в процес на разглеждане. Срокът за предоставяне на окончателен отговор не надвишава три месеца от получаването на жалбата.
Тези права важат и при случайни автобусни превози, когато началната точка на качване или крайната точка на слизане на пътника се намира на територията на държава-членка на Европейския съюз.
В случай че лицето желае да подадете жалбата си до превозвача, управителя/собственика на автогарата или ако полученият от тях отговор не го удовлетворява, лицето, осъществяващо пътуване с автобус, може да се обърне към националния орган, отговарящ за прилагането на Регламент 181/2011 относно правата на пътниците в автобусния транспорт.
Националния орган за прилагане в Република България е Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“
гр. София 1000, ул. „Ген. Гурко“ № 5, тел: 0700 14 990, e-mail: avto_а@rta.government.bg
Последно обновено на 25.10.2021